Kavrama Arızaları Nelerdir?

DSG, Powershift, EDC, DCT… Çift kavramalı şanzımanınız ne olursa olsun en sık sorulan soruların başında “kavrama sorunu nasıl anlaşılır” ve “kavrama arızası nedir” soruları gelmektedir. Kavrama arızalarını 4 ana başlık altında özetleyebiliriz:

1) Kavrama Kaçırıyorsa

Kayma ve kaçırma sonucu oluşan büyük sürtünme kuvvetleri aşırı ısınmaya yol açar. Aşırı ısınma aşınmayı hızlandırır;balatanın yanmasına sebep olur. Volanın ve baskı plakasının yüzeyleri çabuk aşınır, çizilir, çatlar, yüzeylerde derin çukurluklar oluşabilir. Baskı plakasında meydana gelen ısı yayların gerilimlerini zayıflatarak bozulmalarına yol açar.

Kavramadaki kaçırma özellikle yokuşlarda araca gaz verilirken hızlanmama, çekişte zayıflık yada ilk hareket sırasında duran aracı yerinden güçlükle kaldırma şeklinde kendisini gösterebilir. Debriyaj çeşitli sebeplerden kaçırabilir. Pedal ayarının yanlış yapılması, baskı bilyesinin ayırma parmakları ile temasta kalmasına yol açar ve debriyaj pedalı tam bırakıldığı halde dahi kavrama kısmen çözülmüş olarak kalacağından kaçırma yapar. Çünkü baskı yaylarının bir kısım kuvvetleri alınmış yani;baskı kuvveti azalmıştır. Çubukların bağlantılarındaki tutukluklar, geri getirme yaylarının kırık oluşu pedalın geri gelmesine kısmen engel olabilir ve bu nedenle kavrama tam kavraşma konumunu kazanamaz. Bu durumda ayarların yeniden ve doğru olarak yapılması gerekir.

Balatalı disk aşınmış, baskı yayları ile diyafram yaylar zayıflamış, balata yağlanmış veya ayırma parmakları yanlış ayarlanmış ise debriyaj kaçırır. Bu gibi hallerde disk veya baskı düzeninin komple değiştirilmesi gerekir.

2) Kavrama Ani Tutuyor ve Ses Yapıyorsa

Önce çubuk bağlantıları kontrol edilmeli tutukluk yapıp yapmadığı anlaşılmalıdır. Tutukluk yapma durumunda çubuklar ani boşalarak kavramanın ani kavramasına ve aracın sıçramasına sebebiyet verebilir. Motor bağlantılarının kırık olması da aynı sonucu doğurur. Kavrama balatasının yağlanması, balata yüzeylerinin cam gibi parlaması veya balatanın bulunduğu sac yastıklar üzerinde gevşemiş olması ani tutmaya ve sese yol açar.Bu durumda diskin değiştirilmesi gerekir.Balatanın bulunduğu mil üzerinde tutukluk yapması da aynı sonucu doğurur; milin frezeleri temizlenerek yağlanmalı ve tutukluklar giderilmelidir. Motorun indirilip bindirilmesinden sonra ses yapıyorsa kavrama muhafazasının ekseni kaçıktır veya bağlantılar çarpık olabilir.Sebep ne olursa olsun eksen kaçıklıkları giderilmelidir.

3) Ayırma Durumunda Disk Dönmeye Devam Ediyor Veya Tutukluk Yapıyorsa

Bu arıza kavrama tutmaya devam ederken balatalı disk pedal basıldığı halde volandan veya baskı plakasından tam ayrılmıyor demektir. Bu nedenle balatalı disk volan ile baskı plakasına sürtünmeye devam eder. Bu gibi hallerde vitesin sessiz değiştirilemediği için, dişli seslerinden şikayet edilir. Böyle bir şikayet sırasında ilk kontrol edilecek kısım pedal çubuk ayarıdır. Pedal boşluğu fazla ise pedalın tam sonuna kadar basılması halinde bile tam çözülme sağlanamaz. Eğer pedalın çubuk ayarı arızayı gideremezse kavramanın iç yapısına bakmak gerekir. Kavramanın iç arızaları balatalı diskin baskı plakasının çarpıklığından veya balatadaki gevşeklikten ileri gelir. Balata gevşemesinin başlıca nedeni debriyajın kötü kullanılmasıdır.

Not :Özellikle genç sürücüler kalkış sırasında tekerleklere patinaj yaptırma heveslerine kapılırlar. Bu heveslerin debriyaj balatasını sıyıracağını unutmamak gerekir. Patinajlı ani kalkışlar en azından debriyajın ve lastiklerin ömrünü azaltırlar. Ayırma parmaklarının ayarı da bozuk olabilir ve kavramanın tam ayırmasına engel olabilir. Ayrıca balatalı diskin göbeği debriyaj mili üzerinde tutukluk yapabilir. Mil frezelerinin temizlenip yağlanması arızayı giderir.Ancak frezeler sıyırmış ve deforme olmuşsa mili değiştirmek gerekir. Motor bağlantı kulağının kopması,debriyaj pedalına basılırken motorun bulunduğu yerden hareketine,yer değiştirmesine; kaymasına yol açtığı için de kavrama tutukluğuna sebebiyet verebilir. Bağlantı kulağı yenileştirilmek suretiyle arıza giderilebilir.

4) Kavrama Kavramış Durumda İken Ses Yapıyorsa

Sebebi tespit etmek için sesin kavramanın kavrama konumunda mı yoksa ayırmış durumda mı geldiğine dikkat etmek gerekir. Pedala basılırken mi yoksa pedal bırakıldığı zaman mı sesin geldiğini saptamak zorunludur. Örneğin pedala basıldığı zaman ses kesiliyorsa sesler şanzımandan geliyor demektir. Ayrıca volanın göbeğinde bulunan ve priz direk milinin ön ucuna yataklık eden burcun aşınmış olması, ya da yağsız kalması, kurumuş olması da sese yol açabilir. Bu tür sesler daha çok yatak sesleridir ve şüphesiz vites kutusundaki yataklardan gelir. Debriyaj pedalının çalıştırılması sırasında yani pedala basıldığı ve pedal bırakıldığı sıralarda ses geliyorsa bağlantılar kurumuş kirlenmiştir. Sesler tamamen mekanizmanın mekaniği sürtünmelerinden kaynaklanır. Temizlenip yağlanmalıdırlar. Kavramanın kavraşmış konumunda sesler gelirse balatalı diskin frezeli göbeğindeki milin frezeleri üzerinde gevşeklik yapmasından kaynaklanır. Balatalı diskin damper yayları zayıflar veya kırılmış olurlarsa ses yapmaları mümkündür. Bu durumda balatalı diskin değiştirilmesi gerekir.

Volkswagen-DSG-Kavrama-Tamiri-ve-Degisimi

Motor ile şanzıman eksenleri arasındaki kaçıklık balatalı diskin priz direkt mili üzerinde ileri geri hareket etmesine neden olur. Eksenlerdeki kaçıklıklar düzeltilerek giderilmelidir. Debriyaj ayırdığı zaman duyulan sesler baskı bilyasının aşınmasından, yağsız kalmasından, tutukluk yapmasından ileri gelebilir. Bu durumda bulunan baskı bilyası debriyaj pedalına basıldığı zaman çalışmaya başlarken tiz sürtünme sesleri çıkartır; buna ötme denir. Baskı bilyasının ötmesi halinde ya değiştirilmeli yada yağlanmalıdır. Kavrama ayırma parmakları düzgün ayırmazlarsa pedala basılınca balatalı diskin göbeğine sürtünebilir. Parmaklar yeniden ve istenilen değerde ayarlanmalıdır.

Volan göbeğinde bulunan priz direkt kılavuz yatağı aşınmış yada yağsız kalmışsa araç viteste ve debriyaj ayırırken ve hatta araç dururken yüksek perdeden inleme sesi yapar.Bu şartlar altında priz direkt mili (kılavuz yatak üzerinde yataklanmıştır) durmuştur ve fakat yatak ve krank mili dönmektedir. Sesin kesilmesi için yatak yağlanmalı yada değiştirilmelidir. Diyafram tipi kavramada zayıflamış bulunan geri getirme yayları kavrama ayırırken ve motor rölantide çalışırken çıtırtı şeklinde ses yapar. Kavramayı sökmeden yayları değiştirerek sesi gideririz.

Otomatik Şanzıman Arızası ve Fiyat Bilgisi İçin: 0 850 640 06 85 – Dahili 16

Otomatik Şanzıman Kavraması ve Yedek Parçaları İçin: 0 850 640 0 685 – Dahili 17

1 Ocak 2023’ten itibaren, kalite standartlarımız uyarınca İstanbul Kartal, İstanbul Levent, Ankara Şaşmaz ve İzmir Bayraklı servislerimiz tek bir telefon numarası üzerinden hizmet vermektedir:

0 850 640 0 685

Linkimizden diğer bir makalemizede göz atabilirsiniz; https://kavramatamiri.com/cift-kavrama-kullanan-markalar/

36 thoughts on “Kavrama Arızaları Nelerdir?

 1. Hüseyin Kurt
  Hüseyin Kurt / Cevapla 24 Temmuz 2019 at 12:53

  otomatik Kuga 2013,benzinli..çift kavramalı otomatik vites..araç vites değişip devir 1400-1500 lere düştüğünde gaza hafif basıldığında raçtan ses geliyor,dönen bir şeyin sürtünme sesine benziyor.devir 1800-2000 lere çıkınca veya gazdan ayağı çekince ses kesiliyor..vitesin hangisi olduğu farketmiyor..daha ziyade hafif yokuş veya düzde yapıyor,rampa yapmıyor..ne olabilir acaba?teşekkürler

  • kavramAdmin
   kavramAdmin / Cevapla 29 Temmuz 2019 at 20:11

   Hüseyin Bey, kavramanın yaylarından veya şanzımanın içerisinden sorun kaynaklanıyor olabilir. Eğer İstanbul’da iseniz, buyurun bir çayımızı için, master teknisyenlerimiz hem arıza tespit cihazı ile aracınıza bağlanıp elektronik diyagnosunu yapsınlar, hem de sürüş anında arızanızı tespit edelim. Bu işlemler için herhangi bir ücret almıyoruz.

   • hikmet
    hikmet / Cevapla 14 Ekim 2019 at 12:34

    Merhabalar bir iletişim unumarası alabilirmiyim bir kavrama sıkıntım var hocam

 2. Onur
  Onur / Cevapla 10 Ağustos 2019 at 23:06

  Merhaba.2015 model 1.2 edc şanzımanlı clio 4 aracım var.yolda giderken genelde düşük viteslerde 1 inci vitesten 2 inci vitese geçerken veya 2inci vitesten 3uncu vitese geçerken bir ses geliyor sürtme sesi gibi.
  Geri vitese gectigindede sorun var bir titreme ve en son bunu çok sık yapmamakla birlikte bazen yüksek hizlarda gaz pedalina bastığında bu genelde 90 110 km bandında oluyor titreme yapıyor
  Ama vites kutusunu kontrol ettirin veya bir başka uyarı işareti vermiyor
  En yakın zamanda size uğramak istiyorum ama bana bir on bilgi verirseniz çok mutlu olurum iyi çalışmalar dilerim

  • kavramAdmin
   kavramAdmin / Cevapla 31 Ağustos 2019 at 19:08

   Onur Bey, sürtme sesi içerideki vites seçicilerden gelebileceği gibi, difransiyel bilyalarınızda bu sesi yapılabilir. Şanzımanı birebir dinleyebilirsek size daha fazla yardımcı olabiliriz.

 3. kadir yörük
  kadir yörük / Cevapla 29 Eylül 2019 at 10:45

  araç bazen düz zeminde debriyaj pedalını bırakırken kıt diye bir ses geliyor eğer debryajı pompalamadan çalıştırırsam hareket edeceğim zaman araç ileri atılıyor rampalarda vites kitleniyor geçmiyor. Araç 1998 ford escort ghia debriyaj setini yeni değiştim yine aynı sorun devam ediyor yardımcı olabilirseniz sevinirim iyi çalışmalar

 4. Özgen zorlu
  Özgen zorlu / Cevapla 16 Ekim 2019 at 19:53

  Merhabalar aracımda titreme problemi var 3 ayrı ustaya gösterdim 3 ü de kavrama hatası olduğunu söylüyor. Ancak ben onlar gibi düşünmüyorum. Çünkü araç bu titremeyi vites değiştirme anında ya da yüksek devirli kalkışta yapmıyor. Sadece 2. Viteste düşük hızla giderken yavaş gaz verildiğinde yapıyor. Bu da hız düştüğünde araç kendini 1. Vitese çekmek yerine 2. Viteste hızlanmaya çalışması nedeni ile oluyor. Bunun bir şanzıman hatası olup olmadığı konusunda tarafıma dönüş yapılabilmesini rica ediyorum

 5. Mustafa
  Mustafa / Cevapla 2 Kasım 2019 at 22:42

  Merhaba. Aracım 1.4 hyundai accent blue otomatik benzinli. Aracım çalıştıktan otomatik birinci viteste zorlanıyor ve sonra normal çekişe dönüyor. Bu sürede gaza fazla yüklenince kayış sesi gibi gıcırtı sesi geliyor. Ayrıca ani yüklenmelerde 5. Vitesten 6. Vitese geçmekte zorlanıyor. Devir 4000 i bulabiliyor. Sebebi ne olabilir? Tşk ederim

 6. Ahmet Akat
  Ahmet Akat / Cevapla 12 Kasım 2019 at 17:02

  Merhaba
  2017 model 1.6 multijet dct egea sahibiyim km si 102000. Araç her 6/7 ilk hareketin birinde kıpırdamıyor. Vitesi P, N, R ile değiştirince o zaman hareket ediyor, Manuele alıp da kalkmak istediğimde fark etmiyor.
  Vites değiştirme aktüatör sıvısı ile ilgilimidir? yoksa kavrama plakası mı bitmeye yakın? Araçta titreme, kesiklik yok ancak keskinlik net bir cevap alma durumu da yok.
  Değerli yorumunuzu bekler hayırlı işler dilerim.

 7. Elim Can
  Elim Can / Cevapla 29 Kasım 2019 at 10:30

  Merhaba,
  Tam otomatik dizel aracım var, şanzımanla ilgili bir sorunum yok 87000 km de aracım, arabayı park edip P konumuna alınca “tık” diye bir ses geliyor elimdeki vitesi kolundan, sanki bir tırnak bir yere geçerken tık ediyor, 65000 km de falan başladı hala devam ediyor, ne olabilir eğer şanzımana zarar veren bir şeyşe uğramak isterim, tesekkurler

 8. Kadjar
  Kadjar / Cevapla 6 Aralık 2019 at 12:50

  Hello
  I have a problem with Renault Kadjar 1.2 edc7. When switching from 3 <4, an abnormal noise is heard. Switches with a slight delay. Usually occurs at a speed of 60-70 km / h.
  Tell me how to solve this problem?

 9. ilker birinci
  ilker birinci / Cevapla 16 Aralık 2019 at 17:04

  Merhabalar kolay gelsin hayırlı işler. Ben manisa salihliden focus 2013 powershift 1,6 benzinli aracım var. araçım özellikle uzunyol yaptığında dur kalklarda kalkarken manuel fiteslerde devirsiz kalkarkenki gibi kerkiniyor ama toparlayıp hızımı aldıktan sonra sıkıntı kalmıyor. tüp var arabada onu devre dışı bıraktırdım. elektrğiğini falan herşeyini devre dışı bıraktırdım. ama yine devam ediyor. burda bir ustaya götürdüm kavrama dedi ama sizin düşüncenizide anlmak isterim.

 10. Ercan Gültekin
  Ercan Gültekin / Cevapla 21 Aralık 2019 at 14:19

  Selamun Aleykum..Hayırlı İşler Dilerim…2010 model 2.0 tsı motor passatımda bazen geri vitese attığımda vitese geçmiyor. Arabayı stop edip tekrar çalıştırdığımda sorun çözülüyor. Bazen D ile ileri ilk kalkışta vites değişmiyor..D1 veya D2 veya D3 de takılıp kalıyor..Motor devri yükseliyor ama vites değişmiyor…Arabayı stop edip tekrar çalıştırdığımda sorun çözülüyor…Herzaman çalışır vaziyette dururken motor tarafından patırtı sesi geliyor..Bu konuda sizlerinde düşüncelerinizi almak isterim.. Vakit ayırdığınız için şimdiden teşekkür ederiz..

 11. Egemen
  Egemen / Cevapla 23 Aralık 2019 at 21:51

  Merhaba 2012 1.5 çift kavramalı otomatik vites fluence sahibiyim sorum şöyle araç bazen kalkışlarda sanki marş kaçırıyor gibi ses yapıyor ama araç yürümüyor Manuel e alıp o şekilde kalkış yapıyorum sonra d ye alınca araç yürüyor bu sorun neden olur

 12. Gökhan
  Gökhan / Cevapla 7 Şubat 2020 at 21:56

  Merhaba, 2011 model 1.4 TFSI S-Tronict Audi A3 Hatchback aracım var, aracım 110 km hıza ve üzerinde ulaştığında aracın ön tarafından ses geliyor, sesin kış mevsimi olduğu için araçta sadece ön 2 teker kuş lastiği olduğu için tekerden ya da bilyalardan geldiğini düşündüm, ancak aracımda şanzıman hatasıda olabilir yorum yaparsanız sevinirim, araçtan gelen sesi anlatmaya çalışayım; 110 km hızdan sonra kesik kesik olacak şekilde vuuuuuu………vuuuuuuu…….vuuuuuuu şeklinde umarım anlatabilmişimdir. Teşekkür ederim

 13. Selçuk Ay
  Selçuk Ay / Cevapla 26 Şubat 2020 at 20:09

  Merhabalar aracım 2011 Opel Insignia 6 ileri manuel dır Baskı balata değişimden 2 gün sonrası 1.2 ve geri viteslerde kemiklesme 1. Ve R de girmeme sorunum oldu araç ile sehir halinde vites geçişlerinde bir sorun yok park halinde bu sorun oluyor 5.10 km yaptikdan sonra araç isindiginda bu durum ortadan kalkıyor stop halinde yapmiyor takilma ve kemiklesme mesela vites girmeme yaptignda 1 e veya R e bir baska vitese debriyaj yenilemeden atyorum tekrar girmeyen vitese rahatlikla giriyor neyden kaynaklanabilir şanzıman yağ degisildi birde baski balata orjinal üründür.

 14. Gökhan ASLAN
  Gökhan ASLAN / Cevapla 2 Mayıs 2020 at 10:24

  İyi Günler,
  Audi a3 2011 S Tronic aracım var, araç2′ den 3′ e , 3’ten 2 ‘ e yada yüksek viteslerde iken durma noktasına gelirken motor ile şanzuman arasındaki bölümden “demir demire” vurar gibi çok ince bir ses geliyor. Saniyide tanıdğım bir ustaya gittiğimde kavramanın son noktasına geldiğini söyledi. Ama raçta herhangi bir uyarı yok, geri kaçıkrma yok, vites geçişleri sorunsuz. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Benim aklıma akü geliyor.

 15. Ayhan atas
  Ayhan atas / Cevapla 11 Haziran 2020 at 17:02

  Merhaba ,2014 ford focus otomatik araca sahibim,aracım sabahları çalıştırdıgım zaman titreme yapıyor (özellikle direksiyonda hissediliyor) yolda giderken şanzımandan sürtünme sesi geliyor,gaz verince devir yukseliyor fakat araç gereken hıza normalden biraz geçulaşıyor,kavramanın degişmesi gerektigi söylendi bu kavrama tamir olurmu siz tamır yapabilirmisiniz .. sorularima cevap verirseniz müteşekkür olurum iyi calışmalar

  • kavramAdmin
   kavramAdmin / Cevapla 15 Haziran 2020 at 10:40

   Ayhan Bey, şu etapta kuru kavramaların tamirini yapmıyoruz, direk yenisi ile değiştiriyoruz.

 16. sadi
  sadi / Cevapla 26 Haziran 2020 at 10:40

  merhaba suziki swift 1.3 2011 otomatik aracm normal sürüşte hiç skntısı yok fakat gaza yüklendiğmde devir saati 6 bine geliyor orada gaz kesiyor bazende 5 viteste takılı kalıyor.aracı durdurdgmda normale geliyor.

  • kavramAdmin
   kavramAdmin / Cevapla 30 Haziran 2020 at 08:01

   Sadi Bey, şanzımanınız içerisinde kaçırma var. Aracınız kavramalı tip mi yoksa tam otomatik tork konvertörlü mü?

 17. Alper
  Alper / Cevapla 7 Ekim 2020 at 19:22

  Audi A6 2012 dizel quattro aracimın şanzımanda sorun hissediyorum! Şanzıman S tronik! Problemim uzun yolda giderken gaz pedalına yuklendiğimde arabada vites atarken veya vitesi düsürür iken bir sarsıntı oluyor(Titretme vites degisiminde)! Bir de araba 3 vitesten 2 ye vitesi indirir iken sanki bir kasma oluyor! Fikrinizi alabilirmiyim? Problem ne olabilir? Tesekkurler!

 18. Mustafa Soydan
  Mustafa Soydan / Cevapla 20 Ekim 2020 at 23:20

  2018 1.2 edc Kadjar aracım var km 52000 araç geç kavrıyor kavradıgında hızla ileri atılıyor gaza basmadan kalkıslarda viteste bekliyor 1,2 saniye öyle kavrıyor normal mi değilse sebebi nedir ?

 19. hayrettin
  hayrettin / Cevapla 25 Mayıs 2021 at 11:18

  corsa c 1.2 arabamın baskı balata değiştirdi , vites değişimlerinde araç kalkıyor sonra tekrar şanzumana basıp bırakmış gibi silkeleme yapıyor , luk marka baskı balata neden olabilir üstadım

  • kavramAdmin
   kavramAdmin / Cevapla 26 Mayıs 2021 at 09:15

   Hayrettin Bey, yaptırmış olduğunuz servisin düzgün bir şekilde baskı balatayı taktığına emin misiniz? Baskı balata değişimi öncesinde herhangi bir probleminiz var mıydı?

 20. hayrettin
  hayrettin / Cevapla 26 Mayıs 2021 at 09:21

  baskı balata değişim öncesi sadece kavrama üstten kavrıyordu , değişim sonrası böyle oldu hatta vites geçişleride biraz zor geçiyor ..cavabınız içğin teşekkürler

 21. taner demir
  taner demir / Cevapla 4 Temmuz 2021 at 07:04

  merhabalar aracim powershift 2018 ford focus 2.0 motor.aracim gecenlerde bosta dururken stop etti ve ekrranda sanziman hatasi yazisi cikti.Akabinde calismadi ve akuyu degistirdim ve calisti ve ertesi gunu aracimi park edeken bir kablo yanigi ve duman cikti hafifden.Araci yavas yavas surerek guvenli bir yere goturdum ve kablo tesisatini kontrol ettim bir sikinti goremedim.Su anda aracimda 1-3-5 numarali vitesler calismiyor 2-4-6- ve geri calisiyor.Araca gazi fazla verdigimde bir numarali vitesde cok yavas bir sekilde ilerliyor ve akabinde sanziman hatasi veriyor fakat 1-3-5 calismaya basliyor ama tabikide duzgun bir calisma degil.kendim yurtdisindayim ve burada ciddi anlamda usta sikintisi var sanayiye goturdugumde direkt olarak sanzimanda siknti varr diyeceklerini biliyorrum.Araci normalde bilgisayara bagladigimda hata kou cikmiyor fakat sanziman hatasi verdiginde cikan ariza kodu p2700 ve p07a2 kodu.yardimlariniz icin simdikten tesekkurler

 22. BARIŞ
  BARIŞ / Cevapla 24 Temmuz 2021 at 14:23

  MERHABALAR. 2001 FIAT BRAVA OTOMATİK ARACIM “D” KONUMUNDA İKEN 70-80 KM HIZA GELİNCE ŞANZIMAN IŞIĞI YAKIYOR VE GAZ YEMİYOR. ARACI DURDURUP STOP EDİP TEKRAR ÇALIŞTIRIYORUM IŞIK SÖNÜYOR TEKRAR AYNI HIZLARA GELDİĞİMDE AYNI ŞEY TEKRAR OLUYOR. “R” KONUMUNA ALDIĞIMDA İSE ARAÇ GAZA BASTIĞIM HALDE HİÇ HAREKET ALMIYOR. ARACIM 1-2-3 VE D KONUMUNDA İLERİ HAREKET ALIYOR ŞUAN. ARIZAM NE OLABİLİR ACABA YARDIMINIZI TALEP EDİYORUM.

 23. onur
  onur / Cevapla 4 Ocak 2022 at 10:53

  Merhaba 2012 model A3 tdi stronic . Vites geçişleri bazen pürüssüz oluyor bazen ise vuruntu ve titreme yapıyor. Gaza kesintisiz bastığımda geçişler tam olmuyor gibi. Rahatsızlık veriyor bana ancak bu şekilde de sorunsuz kullanıyorum. Birkaç ustaya yetkili servise gösterdim arıza yok dediler. Sanırım ince bir hata var ortada belki ayar gereklidir. KAvrama değişimi gerekli mi mekatronikte problem var mı söyleyebiliyor musunuz? NOt: aracımda arıza kodu yok

  • kavramAdmin
   kavramAdmin / Cevapla 11 Nisan 2022 at 06:45

   Onur bey, mekatronik arızaları genellikle hata kodu atarlar. Kalanı için aracınızı bir test sürüşü ile incelememiz gerekmektedir.

 24. Yavuz
  Yavuz / Cevapla 5 Nisan 2022 at 22:11

  Merhaba. Makale ve açıklamalar için teşekkürler. Kısa bir sorum olacak.
  Aracım 2016 dizel EDC fluence. Aracım rolantide ayağımı fren pedalından çektiğimde “tırrrrrrr” diye ses geliyor. Ayrıca ara ara bebek ağlaması gibi uğultu geliyor. Gaza bastığımda tırrrrrr titreme sesi kesiliyor. Vites geçişlerinde sorun yok. Şanzıman da mı sorun vardır? Yoksa motor takozu falan mı?
  Teşekkürler

  • kavramAdmin
   kavramAdmin / Cevapla 11 Nisan 2022 at 06:43

   Yavuz bey, ses problemlerini dinlemeden teşhis koyabilmemiz mümkün olmuyor. Anlattıklarınıza göre bir ihtimal volant arızası olabilir.

 25. ramazan
  ramazan / Cevapla 14 Aralık 2023 at 16:23

  Merhaba, dün 2012 renault fluence araç aldım. aracım tamemen durur vaziyetteyken ve vites d de iken ayağımı frenden çekince kendisi otomatik ilerlerken hafif sarsıntı yapıyor sonra hemen düzeliyor. frenden ayağımı çekip hemen gaz verdiğimde ise herhangi bir sasıntı olmuyor. (sadece vites d de kendi kendine gaz vermeden giderken ilk saniyelerde oluyor) sebebi nedir acaba endişelenmeli miyim ?

  • kavramAdmin
   kavramAdmin / Cevapla 19 Aralık 2023 at 16:40

   Merhaba, beyinde ya da tamburlarda bir kaçak söz konusu olabilir. Arıza kodlarına baktırmak için size en yakın servisimize uğrayıp ücretsiz bir şekilde faydalanabilirsiniz.

 26. Emrah
  Emrah / Cevapla 3 Mayıs 2024 at 18:49

  Egea 1.6 dizel manuel aracım var 127 binde baskı balata volant ve bilyasini değiştirdim sonra 2000-2300 devir arası araç gaz veriyor anlık yakıt 5den 8-9 a çıkıyor motor sesi artıyor biraz 2300 devirden sonra 135-140 ile sabit giderken hiç böyle yapmiyor sadece dediğim aralıkta yapıyor sebep ne olabilir acaba

  • kavramAdmin
   kavramAdmin / Cevapla 6 Mayıs 2024 at 15:59

   Merhaba, araca cihaz bağlayıp arıza kodlarına baktıktan sonra daha net bir yorum yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.