Kavrama Arızaları Nelerdir?

DSG, Powershift, EDC, DCT… Çift kavramalı şanzımanınız ne olursa olsun en sık sorulan soruların başında “kavrama sorunu nasıl anlaşılır” ve “kavrama arızası nedir” soruları gelmektedir. Kavrama arızalarını 4 ana başlık altında özetleyebiliriz:

1) Kavrama Kaçırıyorsa

Kayma ve kaçırma sonucu oluşan büyük sürtünme kuvvetleri aşırı ısınmaya yol açar. Aşırı ısınma aşınmayı hızlandırır;balatanın yanmasına sebep olur. Volanın ve baskı plakasının yüzeyleri çabuk aşınır, çizilir, çatlar, yüzeylerde derin çukurluklar oluşabilir. Baskı plakasında meydana gelen ısı yayların gerilimlerini zayıflatarak bozulmalarına yol açar.

Kavramadaki kaçırma özellikle yokuşlarda araca gaz verilirken hızlanmama, çekişte zayıflık yada ilk hareket sırasında duran aracı yerinden güçlükle kaldırma şeklinde kendisini gösterebilir. Debriyaj çeşitli sebeplerden kaçırabilir. Pedal ayarının yanlış yapılması, baskı bilyesinin ayırma parmakları ile temasta kalmasına yol açar ve debriyaj pedalı tam bırakıldığı halde dahi kavrama kısmen çözülmüş olarak kalacağından kaçırma yapar. Çünkü baskı yaylarının bir kısım kuvvetleri alınmış yani;baskı kuvveti azalmıştır. Çubukların bağlantılarındaki tutukluklar, geri getirme yaylarının kırık oluşu pedalın geri gelmesine kısmen engel olabilir ve bu nedenle kavrama tam kavraşma konumunu kazanamaz. Bu durumda ayarların yeniden ve doğru olarak yapılması gerekir.

Balatalı disk aşınmış, baskı yayları ile diyafram yaylar zayıflamış, balata yağlanmış veya ayırma parmakları yanlış ayarlanmış ise debriyaj kaçırır. Bu gibi hallerde disk veya baskı düzeninin komple değiştirilmesi gerekir.

2) Kavrama Ani Tutuyor ve Ses Yapıyorsa

Önce çubuk bağlantıları kontrol edilmeli tutukluk yapıp yapmadığı anlaşılmalıdır. Tutukluk yapma durumunda çubuklar ani boşalarak kavramanın ani kavramasına ve aracın sıçramasına sebebiyet verebilir. Motor bağlantılarının kırık olması da aynı sonucu doğurur. Kavrama balatasının yağlanması, balata yüzeylerinin cam gibi parlaması veya balatanın bulunduğu sac yastıklar üzerinde gevşemiş olması ani tutmaya ve sese yol açar.Bu durumda diskin değiştirilmesi gerekir.Balatanın bulunduğu mil üzerinde tutukluk yapması da aynı sonucu doğurur; milin frezeleri temizlenerek yağlanmalı ve tutukluklar giderilmelidir. Motorun indirilip bindirilmesinden sonra ses yapıyorsa kavrama muhafazasının ekseni kaçıktır veya bağlantılar çarpık olabilir.Sebep ne olursa olsun eksen kaçıklıkları giderilmelidir.

3) Ayırma Durumunda Disk Dönmeye Devam Ediyor Veya Tutukluk Yapıyorsa

Bu arıza kavrama tutmaya devam ederken balatalı disk pedal basıldığı halde volandan veya baskı plakasından tam ayrılmıyor demektir. Bu nedenle balatalı disk volan ile baskı plakasına sürtünmeye devam eder. Bu gibi hallerde vitesin sessiz değiştirilemediği için, dişli seslerinden şikayet edilir. Böyle bir şikayet sırasında ilk kontrol edilecek kısım pedal çubuk ayarıdır. Pedal boşluğu fazla ise pedalın tam sonuna kadar basılması halinde bile tam çözülme sağlanamaz. Eğer pedalın çubuk ayarı arızayı gideremezse kavramanın iç yapısına bakmak gerekir. Kavramanın iç arızaları balatalı diskin baskı plakasının çarpıklığından veya balatadaki gevşeklikten ileri gelir. Balata gevşemesinin başlıca nedeni debriyajın kötü kullanılmasıdır.

Not :Özellikle genç sürücüler kalkış sırasında tekerleklere patinaj yaptırma heveslerine kapılırlar. Bu heveslerin debriyaj balatasını sıyıracağını unutmamak gerekir. Patinajlı ani kalkışlar en azından debriyajın ve lastiklerin ömrünü azaltırlar. Ayırma parmaklarının ayarı da bozuk olabilir ve kavramanın tam ayırmasına engel olabilir. Ayrıca balatalı diskin göbeği debriyaj mili üzerinde tutukluk yapabilir. Mil frezelerinin temizlenip yağlanması arızayı giderir.Ancak frezeler sıyırmış ve deforme olmuşsa mili değiştirmek gerekir. Motor bağlantı kulağının kopması,debriyaj pedalına basılırken motorun bulunduğu yerden hareketine,yer değiştirmesine; kaymasına yol açtığı için de kavrama tutukluğuna sebebiyet verebilir. Bağlantı kulağı yenileştirilmek suretiyle arıza giderilebilir.

4) Kavrama Kavramış Durumda İken Ses Yapıyorsa

Sebebi tespit etmek için sesin kavramanın kavrama konumunda mı yoksa ayırmış durumda mı geldiğine dikkat etmek gerekir. Pedala basılırken mi yoksa pedal bırakıldığı zaman mı sesin geldiğini saptamak zorunludur. Örneğin pedala basıldığı zaman ses kesiliyorsa sesler şanzımandan geliyor demektir. Ayrıca volanın göbeğinde bulunan ve priz direk milinin ön ucuna yataklık eden burcun aşınmış olması, ya da yağsız kalması, kurumuş olması da sese yol açabilir. Bu tür sesler daha çok yatak sesleridir ve şüphesiz vites kutusundaki yataklardan gelir. Debriyaj pedalının çalıştırılması sırasında yani pedala basıldığı ve pedal bırakıldığı sıralarda ses geliyorsa bağlantılar kurumuş kirlenmiştir. Sesler tamamen mekanizmanın mekaniği sürtünmelerinden kaynaklanır. Temizlenip yağlanmalıdırlar. Kavramanın kavraşmış konumunda sesler gelirse balatalı diskin frezeli göbeğindeki milin frezeleri üzerinde gevşeklik yapmasından kaynaklanır. Balatalı diskin damper yayları zayıflar veya kırılmış olurlarsa ses yapmaları mümkündür. Bu durumda balatalı diskin değiştirilmesi gerekir.

Volkswagen-DSG-Kavrama-Tamiri-ve-Degisimi

Motor ile şanzıman eksenleri arasındaki kaçıklık balatalı diskin priz direkt mili üzerinde ileri geri hareket etmesine neden olur. Eksenlerdeki kaçıklıklar düzeltilerek giderilmelidir. Debriyaj ayırdığı zaman duyulan sesler baskı bilyasının aşınmasından, yağsız kalmasından, tutukluk yapmasından ileri gelebilir. Bu durumda bulunan baskı bilyası debriyaj pedalına basıldığı zaman çalışmaya başlarken tiz sürtünme sesleri çıkartır; buna ötme denir. Baskı bilyasının ötmesi halinde ya değiştirilmeli yada yağlanmalıdır. Kavrama ayırma parmakları düzgün ayırmazlarsa pedala basılınca balatalı diskin göbeğine sürtünebilir. Parmaklar yeniden ve istenilen değerde ayarlanmalıdır.

Volan göbeğinde bulunan priz direkt kılavuz yatağı aşınmış yada yağsız kalmışsa araç viteste ve debriyaj ayırırken ve hatta araç dururken yüksek perdeden inleme sesi yapar.Bu şartlar altında priz direkt mili (kılavuz yatak üzerinde yataklanmıştır) durmuştur ve fakat yatak ve krank mili dönmektedir. Sesin kesilmesi için yatak yağlanmalı yada değiştirilmelidir. Diyafram tipi kavramada zayıflamış bulunan geri getirme yayları kavrama ayırırken ve motor rölantide çalışırken çıtırtı şeklinde ses yapar. Kavramayı sökmeden yayları değiştirerek sesi gideririz.

Linkimizden diğer bir makalemizede göz atabilirsiniz; http://kavramatamiri.com/cift-kavrama-kullanan-markalar/

7 thoughts on “Kavrama Arızaları Nelerdir?

 1. Hüseyin Kurt
  Hüseyin Kurt / Cevapla 24 Temmuz 2019 at 12:53

  otomatik Kuga 2013,benzinli..çift kavramalı otomatik vites..araç vites değişip devir 1400-1500 lere düştüğünde gaza hafif basıldığında raçtan ses geliyor,dönen bir şeyin sürtünme sesine benziyor.devir 1800-2000 lere çıkınca veya gazdan ayağı çekince ses kesiliyor..vitesin hangisi olduğu farketmiyor..daha ziyade hafif yokuş veya düzde yapıyor,rampa yapmıyor..ne olabilir acaba?teşekkürler

  • kavramAdmin
   kavramAdmin / Cevapla 29 Temmuz 2019 at 20:11

   Hüseyin Bey, kavramanın yaylarından veya şanzımanın içerisinden sorun kaynaklanıyor olabilir. Eğer İstanbul’da iseniz, buyurun bir çayımızı için, master teknisyenlerimiz hem arıza tespit cihazı ile aracınıza bağlanıp elektronik diyagnosunu yapsınlar, hem de sürüş anında arızanızı tespit edelim. Bu işlemler için herhangi bir ücret almıyoruz.

   • hikmet
    hikmet / Cevapla 14 Ekim 2019 at 12:34

    Merhabalar bir iletişim unumarası alabilirmiyim bir kavrama sıkıntım var hocam

 2. Onur
  Onur / Cevapla 10 Ağustos 2019 at 23:06

  Merhaba.2015 model 1.2 edc şanzımanlı clio 4 aracım var.yolda giderken genelde düşük viteslerde 1 inci vitesten 2 inci vitese geçerken veya 2inci vitesten 3uncu vitese geçerken bir ses geliyor sürtme sesi gibi.
  Geri vitese gectigindede sorun var bir titreme ve en son bunu çok sık yapmamakla birlikte bazen yüksek hizlarda gaz pedalina bastığında bu genelde 90 110 km bandında oluyor titreme yapıyor
  Ama vites kutusunu kontrol ettirin veya bir başka uyarı işareti vermiyor
  En yakın zamanda size uğramak istiyorum ama bana bir on bilgi verirseniz çok mutlu olurum iyi çalışmalar dilerim

  • kavramAdmin
   kavramAdmin / Cevapla 31 Ağustos 2019 at 19:08

   Onur Bey, sürtme sesi içerideki vites seçicilerden gelebileceği gibi, difransiyel bilyalarınızda bu sesi yapılabilir. Şanzımanı birebir dinleyebilirsek size daha fazla yardımcı olabiliriz.

 3. kadir yörük
  kadir yörük / Cevapla 29 Eylül 2019 at 10:45

  araç bazen düz zeminde debriyaj pedalını bırakırken kıt diye bir ses geliyor eğer debryajı pompalamadan çalıştırırsam hareket edeceğim zaman araç ileri atılıyor rampalarda vites kitleniyor geçmiyor. Araç 1998 ford escort ghia debriyaj setini yeni değiştim yine aynı sorun devam ediyor yardımcı olabilirseniz sevinirim iyi çalışmalar

 4. Özgen zorlu
  Özgen zorlu / Cevapla 16 Ekim 2019 at 19:53

  Merhabalar aracımda titreme problemi var 3 ayrı ustaya gösterdim 3 ü de kavrama hatası olduğunu söylüyor. Ancak ben onlar gibi düşünmüyorum. Çünkü araç bu titremeyi vites değiştirme anında ya da yüksek devirli kalkışta yapmıyor. Sadece 2. Viteste düşük hızla giderken yavaş gaz verildiğinde yapıyor. Bu da hız düştüğünde araç kendini 1. Vitese çekmek yerine 2. Viteste hızlanmaya çalışması nedeni ile oluyor. Bunun bir şanzıman hatası olup olmadığı konusunda tarafıma dönüş yapılabilmesini rica ediyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.